روش های طراحی تجربه کاربری (UX) موبایل

روش های طراحی تجربه کاربری (UX) موبایل

تابه حال وبساتتان را تجزیه تحلیل کرده اید؟ احتمالا متوجه شده اید که بیشترین کاربران ورودی به سایت شما از راه موبایل و تلفن های هوشمند هستند. صرف نظر از تلاش شما برای وب سایت مناسب موبایل، باید اطمینان حاصل کنید که طراحی شما، یک تجربه کاربری (UX) درخشان را برای هر یک از آن کاربران موبایل برپایی می کند. فکر کردن درباره تجربه کاربری موبایل، و وضعیت ارتباط آنها با هم، کمک خواهد کرد طریق ای پسندیده طراحی نمایید.

در این مقاله پنج روش کاربردی برای طراحی تجربه کاربری UX را به شما معرفی می نماییم.

ساده سازی منو ها

مگا منو های قدیمی در طراحی رابط کاربری موبایل هیچ سودآوری برای شما ندارند. آنچه نیاز کاربران موبایل است رسیدن هرچه سریعتر به خواسته و نیازشان است.

در طراحی منو های ناوبری تعدادی کمی گزینه قرار دهید و مهمترین انها را با توجه با بازدید کاربران سایتتان در نظر بگیرید.

توجه به حرکات لمسی کاربران

کاربران موبایل در مقایسه با کاربران دسکتاپ روشهای متفاوتی در بازدید از سایت شما به کار می برند. در طراحی رابط کاربری باید به روش های استفاده و حرکات انگشتان کاربرانتان توجه داشته باشید . مهمترین حرکات انگشان کاربران موبایل عبارتند از:

  • یک ضربه یا دو ضربه لمسی آهسته (Tap and double tap)
  • فشار (Press)
  • نگهداشتن (Hold)
  • کشیدن و انداختن (drag & drop)
  • مرور پنجره (تک و دو انگشتی) Scroll (single and two-finger))
  • بزرگ نمایی و کوچک نمایی (Zoom in and out)
  • حرکت جارویی (Swipe) که در چهار جهت بالا، پایین، چپ و راست امکان پذیر است.
  • پیمایش سریع (مثل ورق زدن عکس ) (Flick)

 ایجاد تعامل با مشتریان

رابط کاربری محاوره ای، فرم و شکل ارتباطات بشر را تغییر داده است، بگونه ای که مکالمه ای نرمال با فرد دیگری را تجربه می کنید. در حال حاضر استفاده از رابط کاربری محاوره ای به دو شیوه ی تکلم مانند آلکسای آمازون یا از طریق چت و تایپ کردن با چت بات مانند مسنجر فیسبوک انجام میشود.

استفاده از تصاویر متحرک

به نظر می رسد عناصر متحرک تقریبا در هر وبسایتی که بازدید می کنید وجود دارند، انیمیشن می تواند به یک طرح جان بدهد. عناصر متحرک بسیار جذاب هستند، زیرا آنها کاربران را به خود جلب میکنند و می توانند به کاربران سمت سو دهند. برای مثال، نقشه گوگل (Google Maps) دربرگیرنده انیمیشن های کوچک است. که می تواند در طراحی تجربه کاربری موبایل شما مفید باشد.

به کارگیری قالب مناسب

یک تجربه کاربری موبایل به کاربران کمک خواهد کرد تا چگونگی انضمام نمودن اغلب ویژگی های موجود در تجربه کاربر را یاد بگیرند. یک دسته سؤال متداول را پیوست نموده تا کاربران بتوانند در زمان بروز مشکل، به آن بازگردند. با وجود وب سایت های موبایل، سایر آشناسازی اولیه، کمتر یک نگرانی عمده خواهد بود، اما ممکن است فرم تایید ورود یا نام نویسی همچنان یک مسئله باقی بماند. قالب ها در موبایل باید ساده انتخاب شوند. دقت کنید که کاربران علاقه ای به فرم های پیچیده و طولانی ندارند.

قالب های موبایل را برای افزایش بازدهی، ساده و مؤثر بسازید. برای تعامل با کاربران، فیلد ایمیل کافیست. اگر سایت یا برنامه موبایل شما احتیاج به ورود به سیستم داشته باشد، به یک آدرس ایمیل و رمز عبور متوسل شوید. یک فرم را چنان طراحی کنید که تکمیل آن برای کاربران به راحتی باشد.

جمع بندی

طراحی تجربه کاربری (UX) موبایل، یکی از مهمترین مواردی است که باید زمان طراحی سایت یا اپلیکیشن موبایل به آن فکر کنید. نیازهای کاربران مدام در حال تغییر است و طراحی رابط کاربری آسان و استفاده از فناوری های مدرن روز به روز پررنگ تر می شود و نادید گرفتن آن موجب از دست رفتن کاربران بیشماری خواهد شد.

سفارش طراحی سایت

جهت مشاوره طراحی سایت ، طراحی فروشگاه اینترنتی ، طراحی اپلیکیشن موبایل، سئو و پشتیبانی با ما تماس بگیرید.
09125343515
02155291850

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید