Googlebot چیست؟

Googlebot چیست؟

Googlebot چگونه کار می کند؟

Googlebot ربات خزنده وب گوگل (گاهی اوقات نیز “عنکبوت” نامیده می شود). خزیدن فرآیندی است که توسط Googlebot صفحات جدید و به روز شده را به فهرست گوگل اضافه می کند.
گوگل از یک مجموعه عظیمی از ایمیل ها برای جمع آوری میلیونها صفحات در وب استفاده می کند. Googlebot از یک فرایند الگوریتمی استفاده می کند: برنامه های کامپیوتری تعیین می کند که کدام سایت ها برای خزیدن، چه میزان و چه تعداد صفحاتی را از هر سایت دریافت کنند.
Googlebot با لیستی از URL های صفحه وب تولید شده از فرایندهای خزیدن قبلی شروع می شود و با داده های Sitemap ارائه شده توسط مدیران وب افزوده می شود. همانطور که Googlebot از هر یک از این وبسایت ها بازدید می کند، پیوندهای (SRC و HREF) را در هر صفحه شناسایی می کند و آنها را به لیست صفحات خود برای خزیدن می افزاید. سایت های جدید، تغییرات در سایت های موجود و لینک های مرده ذکر شده و مورد استفاده برای به روز رسانی شاخص گوگل است.

چگونه Googlebot به سایت شما دسترسی پیدا کند

برای اکثر سایتها،گوگل بات نباید بیش از یک بار در هر چند ثانیه سایت شما دسترسی پیدا کند. با این حال، با توجه به تاخیرهای شبکه، ممکن است نرخ در طول دوره کوتاه کمی بالاتر باشد.

Googlebot توسط چندید الگوریتم بهینه سازی شده است، به طوری که صفحات سایت را در نقاط مختلف مورد بررسی قرار می دهد و با توجه به هر انواع ابزاری ها مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ و هر نوع سایزی سایت شما را مورد خزیدن قرار می دهد. روش های تغییر سرعت خزیدن گوگل بات

محدود کردن بررسی خزنده های گوگل به سایت شما

اگر میخواهید از خزیدن Googlebot به سایت خود جلوگیری کنید، راههای زیادی از جمله استفاده از robots.txt برای جلوگیری از دسترسی به فایلها و دایرکتوریها در سرور شما وجود دارد.
هنگامی که فایل robots.txt خود را ایجاد کرده اید، پیش از آنکه Googlebot تغییرات شما را پیدا کند، این فایل بررسی می شود.فایل robots.txt باید در مکان صحیح قرار گیرد. و باید در ریشه اصلی سرور باشد (به عنوان مثال www.example.com/robots.txt) و قرار دادن این فایل در یک پوشههای زیر مجموعه هیچ تاثیری نخواهد داشت.
اگر شما فقط می خواهید از پیام های خطا “فایل یافت نشد” در ورود به سیستم وب سرور خودتان جلوگیری کنید، می توانید یک فایل خالی به نام robots.txt ایجاد کنید. اگر میخواهید Googlebot از دنبال کردن هر لینک در یک صفحه از سایت شما جلوگیری کند، میتوانید از meta tag nofollow استفاده کنید. برای جلوگیری از پیگیری Googlebot از لینک مشخص، attribute rel = “nofollow” را به لینک خود اضافه کنید.

چند راهنمایی  برای تست
robots.txt شما به عنوان پیش فرض کار می کند. ابزار test robots.txt در صفحه URL های مسدود شده به شما اجازه می دهد دقیقا مشخص کنید چگونه Googlebot محتوای فایل robots.txt خود را تفسیر می کند.
ابزار Fetch as Google در کنسول جستجو به شما کمک می کند تا دقیقا بدانید که سایت شما چگونه در Googlebot ظاهر می شود. این کار وقتی که مشکلات عیب یابی با محتوای سایت شما برای ایندکس موتور های جستجو مفید است.

اطمینان حاصل کنید که سایت شما قابل خواندن است

Googlebot با پیگیری لینک های داخلی، سایت ها را پیدا می کند. صفحه خطاهای خزنده در کنسول جستجو لیستی از هر مشکلی است که Googlebot در هنگام خزیدن سایت شما پیدا کرده است. توصیه می کنیم به طور مرتب به بررسی این اشتباهات خزنده برای شناسایی هر گونه مشکلی در سایت خود بپردازید.

مشکلات اسپم ها و سایر عوامل کاربر

آدرس های IP که توسط گوگل بات استفاده می شوند، مرتبا در حال تغییر است. بهترین روش شناسایی برای دسترسی Googlebot استفاده از عامل کاربر (گوگل بات) است.
Googlebot و تمام ربات های موتور جستجوگر، دستورالعمل های robots.txt را محترم می دانند، اما برخی از پوگودنیک ها و اسپم ها این طور نیستند.
گوگل چندین عامل کاربر دیگر دارد، از جمله Feedfetcher (User-Agent Feedfetcher-Google). از آنجا که درخواست های Feedfetcher از اقدامات و جستجوی کاربران انسانی تشکیل شده است، Feedfetcher از دستورالعمل های robots.txt پیروی نمی کند.

تیم طراحی سایت فانوس وب ارائه دهنده راهکارهای نوین و به روز در طراحی سایت و سئو شما به دیدن مجموعه نمونه کارهای ما در طراحی فروشگاه اینترنتی و طراحی وب سایت دعوت می کند.

منبع:google.com

سفارش طراحی سایت

جهت مشاوره طراحی سایت ، طراحی فروشگاه اینترنتی ، طراحی اپلیکیشن موبایل، سئو و پشتیبانی با ما تماس بگیرید.
09125343515
02155291850

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید