تقسیم بندی بازار و تعیین بازار هدف

تقسیم بندی بازار و تعیین بازار هدف

براى تقسيم بندی بازار، روش واحدى وجود ندارد. يک بازارياب بايد براى دستيابى به بهترين راه براى مطالعه ساختار بازار، متغيرهاى تقسيم بازار را به صورت منفرد يا ترکيبى مورد آزمايش قرار دهد. از متغيرهاى اصلى جغرافيايي، جمعيت‌شناختي، روان‌تشريحى و رفتارى براى تقسيم بازارهاى مصرف‌کننده استفاده مى‌شود.

انوع تقسیم بندی بازار:

تقسیم بازار برمبنای جغرافیا
تقسیم بازار برمبنای جمعیت شناختی
تقسیم بندی بازار بر مبنای عوامل روانشناختی
تقسیم بندی بازار بر مبنای عوامل فرهنگی
تقسیم بندی بازار بر مبنای عوامل اجتماعی

تقسیم بندی بازار بر مبنای جغرافیا

تقسيم بازار براساس متغير جغرافيايى به معناى تقسيم بازار به واحدهاى جغرافيايى مختلفى همچون کشور، ايالت، ناحيه، استان، شهر يا واحدهاى جغرافيايى همجوار است. يک شرکت ممکن است بخواهد در يک يا چندين منطقه جغرافيايى فعاليت داشته باشد. با اينکه تمام مناطق را براى فعاليت خود انتخاب کند، اما به خواسته‌ها و نيازهاى مناطق مختلف جغرافيايى نيز توجه داشته باشد.

تقسیم بندی بازار بر مبنای جمعیت شناختی:

تقسيم بازار براساس عوامل جمعيت‌شناختى به معناى تقسيم بازار به گروه‌هاى مختلف، براساس متغيرهاى جمعيتى نظير سن، جنس، اندازه خانوار، سبک زندگى خانواده، درآمد، شغل، ميزان تحصيلات، مذهب، نژاد و مليت است. عوامل جمعيت‌شناختى متداول‌ترين معيار براى تقسيم بازار به گروه‌هايى از مشتريان مختلف است. چرا که غالباً خواسته‌ها، نيازها و ميزان مصرف هر مشترى در اثر تغيير متغيرهاى جمعيت‌شناختى از خود تغيير محسوسى نشان مى‌دهند. و نيز اندازه‌گيرى متغيرهاى جمعيت‌شناختى به مراتب آسان‌تر از ساير انواع متغيرها است. حتى در مواقعى که بازار در ابتدا براساس عواملى نظير شخصيت يا رفتار تقسيم شده است.

تقسیم بندی بازار بر مبنای عوامل روانشناختی

در تقسيم بازار براساس عوامل روان‌تشريحى خريداران بنا بر طبقه اجتماعي، سبک زندگى يا خصوصيات شخصيتى به گروه‌هاى مختلفى تقسيم مى‌شوند. در اين چنين تقسيمي، افرادى که به يک گروه جمعيت‌شناختى تعلق دارند ممکن است داراى ساختارهاى روان‌تشريحى جداگانه‌اى باشند. لذا عوامل روان‌تشريحى عبارتند از : طبقه اجتماعي، سبک زندگى و شخصيت.

تقسیم بندی بازار بر مبنای عوامل فرهنگی

عوامل فرهنگی یکی از مهمترین عوامل شکل دهنده رفتار و خواسته فرد به شمار می رود. رفتار بشر عمدتاً یاد گرفتنی است. یک فرد هنگام رشد جامعه، ارزشهای بنیادی، برداشتها، خواسته ها و رفتارهای متفاوتی را از دیگران م یآموزد. بازاریابان باید همواره برای پیش بینی کالاهای جدیدی که احتمالاً خواهان دارند جهت گیری فرهنگی را دقیقاً زیر نظر داشته باشند.
خرده فرهنگ: هر فرهنگ خود از چندین خرده فرهنگ یا گروههایی از مردم تشکیل می شود که دارای
نظامهای ارزشی مشترکی هستند. این نظامها خود بر پایه عادات و رسوم و تجربیات زندگی مشترک استوارند.

تقسیم بندی بازار بر مبنای عوامل اجتماعی

هر جامعه ای تقریباً دارای شکلی از ساختار اجتماعی است. طبقات اجتماعی از قسمتهای منظم و نسبتاً پایداری در یک جامعه تشکیل شد هاند که اعضای آن دارای ارزشها، علایق و رفتار مشابه و مشترکی هستند. نمی توان طبقه اجتماعی را با یک عامل منفرد، مثلاً درآمد تعریف کرد بلکه طبقه اجتماعی با ترکیبی از عواملی همچون شغل، درآمد، میزان تحصیلات، سطح دارایی و سایر متغیرها تعیین می شود. هر یک از طبقات اجتماعی در انتخاب کالا و مارک بخصوصی از آن، دارای رجحانهای مخصوص به خود است.

شرکت طراحی سایت فانوس وب، ارائه دهنده روش های نوین طراحی سایت و سئو با صدها نمونه کار طراحی وب سایت موفق در بازار ایران و خاورمیانه می باشد.

در مقاله بعد می خوانید:

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مراحل گام به گام و اصولی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی به صورت کاملا علمی و تکنیکی با توجه با راههای رفته شده توسط سایت های بزرگ بین المللی . با ما همراه باشید

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مقالات مشابه

php

فصل دوم آموزش PHP ، دستور متغير ها

/
متغیرها فرض كنيد شما مي خواهيد يك مقدار عددي يا رشته ايي مثل…
php

فصل اول آموزش PHP ، دستور Print و Echo

/
دستور Print و Echo در مقدمه معرفی PHP خوانديم كه كد هاي PHP چگونه نوشت…
php

زبان برنامه نویسی PHP چیست؟

/
معرفی زبان برنامه نویسی PHP PHP يك زبان برنامه نويسي اسكريپتي اپن…
4 گناه مرگبار در طراحی UI و UX
,

4 گناه مرگبار در طراحی UI و طراحی UX

/
طراحی UI و طراحی UX 4 گناه مرگبار در طراحی UI و طراحی UX وج…
طراحی سایت ریسپانسیو

روش طراحی سایت ریسپانسیو ( واکنش گرا )

/
طراحی سایت ریسپانسیو یک الگوی طراحی وب سایت است که به یک سایت خوب…
طراحی سایت کاربر پسند
,

طراحی سایت کاربر پسند

/
مهمترین اولویت هر طراح سایت، کاربران می باشند. آنها، تمایل دارند در…
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

دیدگاهتان را بنویسید